Przejdź do głównej zawartości

Hunzowie – długowieczny lud podnóża Himalajów

Od czasu do czasu media obiega sensacyjna wiadomość – oto odkryto plemię ludzi długowiecznych. Najczęściej chodzi o zagubione w głębokiej dżungli lub pośród bezkresnego stepu, niezbyt liczne grupy etniczne. Jednym z przykładów takiego szczepu są żyjący w peruwiańskich Andach Indianie Q’ero. Jednak najbardziej znanym i najlepiej zbadanym plemieniem długowiecznych ludzi są żyjący u podnóża Himalajów Hunzowie. Wielu z nich dożywa ponad 100 lat, przy czym do końca cieszy się witalnością i dobrym zdrowiem. Nic więc dziwnego, ze styl życia i dieta Hunzów stały się przedmiotem zainteresowania współczesnej nauki.

 Długowieczni Hunzowie

Już blisko pół wieku temu znakomity angielski lekarz, dr Robert McCarrison przeprowadził zakrojone na szeroką skalę badania najbardziej rozpowszechnionych na kontynencie azjatyckim chorób. W czasie przebywania wśród Hunzów stwierdził ze zdziwieniem, że ludzie Ci nie znają dolegliwości gastrycznych, takich jak wrzody dwunastnicy, żołądka czy wyrostka robaczkowego. Co ciekawe, lud ten nie wie, co to nowotwory, przemęczenie, stany depresyjne czy lękowe a nawet pospolite przeziębienie. Mężczyźni nie cierpią na schorzenia układu krążenia, zawały serca czy wysoki poziom cholesterolu. Jakież musiało być zdziwienie dr McCarrisona, gdy odkrył, że przypadki zostania ojcem w wieku 90 lat nie należą wśród Hunzów do rzadkości, podobnie zresztą jak macierzyństwo 50- letnich kobiet!  

Dieta

  Angielski lekarz podszedł do zbadania niezwykłego zagadnienia w sposób metodyczny. Stwierdził, że musi istnieć związek między dietą Hunzów, ich stylem życia a długowiecznością i niewystępowaniem chorób. Okazało się, że jadłospis Hunzów oparty jest na kilku rodzajach zbóż, takich jak pszenica, jęczmień, proso i gryka. Do tego dochodzą zielone warzywa, ziemniaki oraz warzywa strączkowe, przede wszystkim fasola i groch. Dieta Hunzów bogata jest również w mleko i jego przetwory, takie jak lassi, maślanka czy masło. Morele i owoce morwy suszy się na słońcu, zaś mięso jada się w małych ilościach, w zasadzie tylko przy wyjątkowych okazjach.

 Czapati – podstawa jadłospisu Hunzów

 Czapati to popularny w całych północnych Indiach i regionie Himalajów rodzaj pieczywa, wyrabianego ze zmielonego ziarna pszenicy, często z dodatkiem grochu, jęczmienia lub fasoli. Oczywiście ziarna zbóż mielone są w całości – nikomu do głowy nie przyszło, by pozbawiać je otoczki, tak bogatej w składniki odżywcze. Co ciekawe, Hunzowie nigdy nie jadają białego chleba, ponieważ uważają, że nie jest on smaczny. Jeśli chodzi o warzywa, Hunzowie z powodzeniem uprawiają marchew, szpinak, sałatę, rzodkiew, rzepę czy dynię. Znają dobrodziejstwa płynące ze spożywania kiełków roślin, a także ziół. Używanie tych ostatnich do przyrządzania potraw jest powszechnym zwyczajem, jednak np. gotowanie warzyw zawsze odbywa się w zakrytym pokrywka garnku, gdyż Hunzowie uważają, że światło niszczy wartości odżywcze włoszczyzny. Ciekawostki Nie wszyscy wiedzą, że Hunzowie należą do grupy ludów Scyto-Słowiańskich. Często spotkamy tam więc dziewczyny o blond włosach i niebieskich oczach. Z kolei starsze przedstawicielki płci pięknej słyną z gładkiej cery twarzy, mimo że zbiegi medycyny estetycznej nie są tam znane. Mężczyźni cieszą się życiem nawet w podeszłym wieku, zachowują witalność i dobre samopoczucie oraz pełnię męskości. Pracują do końca swych dni, a słowo „emerytura” jest im nieznane.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polacy odżywiają się kiepsko

Polacy odżywiają się kiepsko (...) Z punktu widzenia dietetyki typowy polski obiad, czyli przysłowiowy schabowy z kapustą ziemniakami, nie jest najlepiej skomponowanym pod względem wartości odżywczych posiłkiem. Również popijana przez cały dzień, słodzona białym cukrem herbata nie zawsze w dłuższej perspektywie wychodzi nam na zdrowie. Polacy przejawiają również zamiłowanie do słodkich, gazowanych napojów. Za to nie lubią warzyw- około 80 % z nas spożywa je zaledwie raz w tygodniu.(...)
Ciekawy przypadek Brendona Grimshawa Pozytywnym przykładem procesu odwrotnego jest historia Brendona Grimshawa, który w 1962 roku kupił niewielka wysepkę Moyenne , zlokalizowaną w archipelagu Seszeli. Jak twierdzi Anglik, wówczas owe 33 hektary skalistego gruntu porastały zaledwie 4 drzewa. Jednak w skutek ogromu pracy Brednona udało się posadzić 16 tysięcy endemicznych dla tego rejonu świata drzew i krzewów.

Implanty w 3 dni - implanty bikortykalne

Przełomem w implantologii stomatologicznej było zastosowanie tytanu jako materiału do wyrobu implantów. Tytan jest metalem wyjątkowo łatwo łączącym się z naturalnymi tkankami ludzkiego ciała, przez co prawdopodobieństwo odrzucenia wszczepu jest niezwykle niskie. Kolejny, nowy  rozdział implantologii dentystycznej otwierają implanty  bikortykalne, określane też jako implanty w 3 dni. Nazwa ta nie jest bezpodstawna - pacjenci mogą uzupełnić ubytek i cieszyć się w pełni funkcjonalnym implantem w bardzo krótkim czasie. Wystarczy 4-5 spotkań z wyspecjalizowanym chirurgiem szczękowo- twarzowym. Jakie inne właściwości posiadają implanty w 3 dni? O tym na stronie:  http://michaldrozdowski.pl/implanty-w-3-dni/