Przejdź do głównej zawartości

Otyłość jako choroba cywilizacyjna

Otyłość to problem nie tylko ciała, ale i ducha. Ludzie dotknięci tą przypadłością bardzo często prezentują  niską samoocenę, cierpią na gwałtowne zmiany nastroju a także wykazują wyższy niż przeciętny poziom lęków.  Dlatego właśnie skuteczne odchudzanie warto zacząć od wizyty u dietetyka czy psychologa, którzy bliżej przyjrzą się źródłom naszych problemów. Niestety,  zamiast tego zazwyczaj decydujemy się na odchudzania na własną rękę, które z reguły sprowadza się do stosowania  diet, głodówek czy innych zalecanych przez kolorowe czasopisma pomysłów. Wszystko kończy się efektem jo-jo, lub też w trudniejszych przypadkach- wyniszczeniem organizmu na skutek niedożywienia. 

Farmaceutyki

Po kolejnych nieudanych próbach pozbycia się zbędnych kilogramów, sięgamy po środki farmakologiczne, zarówno w formie dostępnych bez recepty preparatów, jak i  leków.
Większość z nich z nich działa poprzez zmniejszenia apetytu, jak np. popularna sibutramina, bądź też zmniejszenie  ilości wchłanianego przez układ pokarmowy tłuszczu (orlistat), lub też termogenezę –podniesienie temperatury ciała w celu przyśpieszenia przemiany materii (kofeina i pokrewne). Pamiętajmy jednak, ze stosowanie podobnych preparatów nie pozostaje bez wpływy na nasze zdrowie, podobnie jak powiększanie ust Wrocław poprzez wstrzykiwanie odpowiednich związków chemicznych.

Plan walki z epidemią otyłości

WHO już 2006 roku na konferencji w Stambule przyjęła plan walki z otyłością. Oparty jest on na propagowaniu prawidłowej, zbilansowanej diety oraz  ruchu i aktywności fizycznej.  Otyłość przybrała skalę choroby cywilizacyjnej. W 1961 roku średnia dzienna wartość kaloryczna posiłków wynosiła 2300 kcal. Już 1998 roku  wzrosła ona do 2800 kcl, by według prognoz, w 2015 osiągnąć wartość 3000 kcal.
By uzmysłowić sobie postęp procesu, przypomnieć trzeba, że na początku XX wieku roczne spożycie cukru na głowę obywatela, wynosiło ok. 5 kg. Dziś jest to 40 -60 kg. Dietetycy obliczyli, że jeden nadprogramowy kilogram ciała  powstaje z niespożytkowania około 7000 kcal. Tymczasem siedzący tryb życia nie daje nam możliwości spalenia nadmiaru spożywanych wraz z pożywieniem kalorii. Do tego dochodzi problem bardzo niskiej jakości przetworzonych pokarmów, zawierających duże ilości chemicznych dodatków, konserwantów i barwników. Zaburzają one i spowalniają procesy metaboliczne,  a kumulowane w tkankach naszego ciała, przyczyniają się również do rozwoju wielu chorób i schorzeń.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krótka historia chirurgii

Krótka historia chirurgii Jak dowodzą prace archeologów, starożytni Egipcjanie byli jedną z pierwszych w dziejach zaawansowanych cywilizacji, które posiadały wiedzę i narzędzia pozwalające zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała. By ustalić przyczynę zgonu, antyczni protoplaści chirurgów byli w stanie otworzyć powłoki ciała już około 3 tys. p.n.e.

Profilaktyka chorób na co dzień

Profilaktyka chorób na co dzień Czyli jak nie dać się chorobom.

Brendon Grimshaw – czyli jak stworzyć raj na ziemi

Brendon Grimshaw – czyli jak stworzyć raj na ziemi Jeszcze raz o niezwykłym Angliku i jego wyspie.