Przejdź do głównej zawartości

Jesteś skowronkiem czy sową?

Od zarania dziejów losy człowieka ściśle związane były z naturą. Mała, krucha, pozbawiona futra istota, bez pazurów i ostrych kłów, musiała konkurować o pokarm z krwiożerczymi drapieżnikami i ogromnymi roślinożercami. Nasi dalecy przodkowie zmagać musieli się z niesprzyjającą aurą, zimnem, deszczem i wielkimi katastrofami naturalnymi, takimi jak powodzie i pożary. Podobnie jak  inne organizmy, podlegaliśmy cyklicznym wpływom natury,  porom roku, cyklom księżyca, dnia i nocy. Nie było wyboru- by móc funkcjonować w tym środowisku, trzeba było się do niego przystosować.

Chronopsychologia

W drodze ewolucji wykształcił się w nas mechanizm, który określamy mianem zegara biologicznego. Koordynuje on przebieg  podstawowych procesów życiowych z rytmem dobowym, pór roku a w przypadku kobiet-księżycowym. Chronopsychologia to stosunkowa młoda dziedzina wiedzy, stawiająca sobie za zadanie poznanie prawidłowości, jakie wiążą procesy zachodzące w naszych ciałach i mózgach z tym, co dzieje się w świecie przyrody. Dlaczego jedni z nas budzą się wcześnie rano, są pełni energii i entuzjazmu, natomiast inni zwlekają się z łóżka nieprzytomni, potrzebują kilku godzin i kawy, by się obudzić.
Każdy wie, że zimą niemal wszyscy czują się nieco bardziej ociężali, przejawiaj gorszy nastrój i mniejszy zapał do podejmowania aktywności. Z kolei latem tryskamy energią i chęcią życia. Mowa tu o cyklu rocznym, obok niego rozróżniamy jeszcze cykle tygodniowe i dobowe.  

Rytm dobowy

Rytm dobowy, określany również mianem cyklu ultraradialnego, jest podstawowym i najważniejszym mechanizmem adaptacyjnym wszystkich żywych organizmów. Regulowany jest przez rotację dnia i nocy i związane z nią zmiany w natężeniu światła. Bazując na tych podstawowych informacjach, określa się   tzw. chronotypy,  definiujące indywidualne predyspozycje do  lepszego funkcjonowania rano lub wieczorem. Okazuje się, ze nasz osobisty chronotyp w dużej mierze zdeterminowany jest genetycznie- po prostu dziedziczymy go po rodzicach. Oczywiście wielkie znacznie ma także nasz tryb życia oraz wiek. Im człowiek młodszy, tym zazwyczaj później chodzi spać. Z kolei ludzie w podeszłym wieku budzą się  szybko i wcześnie udają się na nocny spoczynek, podczas gdy  aktywny tryb życia młodych ludzi, pełen wydarzeń towarzyskich,  koncertów i innych wieczornych atrakcji, w sposób oczywisty sprzyja późnemu kładzeniu się spać.

Sowa czy skowronek?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy sową czy skowronkiem,  jeśli tylko zależy nam na zdrowiu i urodzie -dobrze jest się wysypiać. Osiem godzin snu pozwala organizmowi w pełni się zregenerować i oczyścić. Zyska na tym również nasz wygląd, a zabiegi takie jak botoks staną się melodią odległej przyszłości, gdyż po prostu nie będą potrzebne. Nie powinniśmy przy tym zmuszać się do chodzenia spać wraz z kurami – wystarczy, że pamiętać będziemy, że nie warto kłaść się spać po północy. Wówczas nawet, gdy prześpimy 8 godzin, jakość tego snu będzie niższa i rano możemy nie czuć się wypoczęci.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Witamina C na infekcje i przeziębienie

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowych zachorowań na przeziębienie i grypę. Nic na to nie poradzimy, że pogoda za oknem nie dopisuje, a termometr rzadko pokazuje temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza,  wieje zimny wiat i często pada deszcz. A pomyśleć, ze jeszcze kilka tygodni temu cieszyliśmy się słońcem, plażą  i latem. Dlatego też nasze organizmy nie zdążyły jeszcze przestawić się na inne warunki atmosferyczne, odczuwamy więc chłód. Wystarczy uprzytomnić sobie, że te same 10 stopni temperatury po długiej zimie, marcu czy kwietniu, odbieramy jako ciepło i szybko zrzucamy z siebie ciepłe kurtki. Podczas gdy październikowe 10 stopni wywołuje w nas uczucie chłodu. W takich okolicznościach  łatwo więc o przeziębienie. Co zrobić, gdy poczujemy jego pierwsze objawy? Czy  istnieją naturalne i bezpieczne sposoby na zwalczenie pierwszych symptomów choroby, takich jak drapanie w gardle czy kaszel? I czy skazani jesteśmy na drogie i mało skuteczne preparaty a...

Polacy odżywiają się kiepsko

Polacy odżywiają się kiepsko (...) Z punktu widzenia dietetyki typowy polski obiad, czyli przysłowiowy schabowy z kapustą ziemniakami, nie jest najlepiej skomponowanym pod względem wartości odżywczych posiłkiem. Również popijana przez cały dzień, słodzona białym cukrem herbata nie zawsze w dłuższej perspektywie wychodzi nam na zdrowie. Polacy przejawiają również zamiłowanie do słodkich, gazowanych napojów. Za to nie lubią warzyw- około 80 % z nas spożywa je zaledwie raz w tygodniu.(...)
Ciekawy przypadek Brendona Grimshawa Pozytywnym przykładem procesu odwrotnego jest historia Brendona Grimshawa, który w 1962 roku kupił niewielka wysepkę Moyenne , zlokalizowaną w archipelagu Seszeli. Jak twierdzi Anglik, wówczas owe 33 hektary skalistego gruntu porastały zaledwie 4 drzewa. Jednak w skutek ogromu pracy Brednona udało się posadzić 16 tysięcy endemicznych dla tego rejonu świata drzew i krzewów.