Przejdź do głównej zawartości

Bakteria odporna na wszystko

Bakteria odporna na wszystko


(...) Co ciekawe, Deinococcus radiodurans świetnie znosi zarówno promieniowanie jonizujące, promienia rentgena jak i ultrafiolet.  Nie straszne mu również  potężne stężenia trujących dla innych bakterii związków chemicznych. Czynniki powodują  uszkodzenia kodu DNA, zaś na ich działanie narażone były wszystkie  organizmy ziemskie. W toku ewolucji wykształciły one mechanizmy naprawcze kodu genetycznego, dzięki którym są w stanie usunąć ok. 5 powstałych jednocześnie pęknięć łańcucha.  Jednak Deinococcus radiodurans toleruje dawkę promieniowania wynoszącą 1,5 mln radów, która z kolei powoduje około 200 pęknięć genomie jednocześnie.  Mamy wiec tu do czynienia nie z wypadkiem, lecz raczej z rozległym kataklizmem w obrębie łańcucha DNA.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polacy odżywiają się kiepsko

Polacy odżywiają się kiepsko (...) Z punktu widzenia dietetyki typowy polski obiad, czyli przysłowiowy schabowy z kapustą ziemniakami, nie jest najlepiej skomponowanym pod względem wartości odżywczych posiłkiem. Również popijana przez cały dzień, słodzona białym cukrem herbata nie zawsze w dłuższej perspektywie wychodzi nam na zdrowie. Polacy przejawiają również zamiłowanie do słodkich, gazowanych napojów. Za to nie lubią warzyw- około 80 % z nas spożywa je zaledwie raz w tygodniu.(...)
Ciekawy przypadek Brendona Grimshawa Pozytywnym przykładem procesu odwrotnego jest historia Brendona Grimshawa, który w 1962 roku kupił niewielka wysepkę Moyenne , zlokalizowaną w archipelagu Seszeli. Jak twierdzi Anglik, wówczas owe 33 hektary skalistego gruntu porastały zaledwie 4 drzewa. Jednak w skutek ogromu pracy Brednona udało się posadzić 16 tysięcy endemicznych dla tego rejonu świata drzew i krzewów.

Implanty w 3 dni - implanty bikortykalne

Przełomem w implantologii stomatologicznej było zastosowanie tytanu jako materiału do wyrobu implantów. Tytan jest metalem wyjątkowo łatwo łączącym się z naturalnymi tkankami ludzkiego ciała, przez co prawdopodobieństwo odrzucenia wszczepu jest niezwykle niskie. Kolejny, nowy  rozdział implantologii dentystycznej otwierają implanty  bikortykalne, określane też jako implanty w 3 dni. Nazwa ta nie jest bezpodstawna - pacjenci mogą uzupełnić ubytek i cieszyć się w pełni funkcjonalnym implantem w bardzo krótkim czasie. Wystarczy 4-5 spotkań z wyspecjalizowanym chirurgiem szczękowo- twarzowym. Jakie inne właściwości posiadają implanty w 3 dni? O tym na stronie:  http://michaldrozdowski.pl/implanty-w-3-dni/