Przejdź do głównej zawartości

Co alkohol robi z mózgiem?

Nie od dziś wiadomo, że alkohol wpływa na pracę wielu narządów wewnętrznych ludzkiego ciała, w tym przede wszystkim na  mózg.  „Jedno, drugie, trzecie piwo – człowiek pójdzie trochę krzywo. A po gorzale- wcale.”  No cóż, nie zawsze objawy spożycie alkoholu są tak drastyczne, lecz  z całą pewnością spożycie kilku kieliszków mocnego trunku zaburza proces logicznego myślenia. Do tego dochodzi osłabienie koordynacji ruchowej, zmniejszona wrażliwość na ból, ogólne rozluźnienie i jowialna wesołość.

Jak alkohol wpływa na mózg

Japońscy i amerykańscy naukowcy postanowili zbadać sposób, w jaki alkohol wpływa na mózg.  Okazało się, że  cząsteczki etanolu  otwierają specjalne kabały błonowe, zlokalizowane w błonie komórkowej neuronów- komórek mózgowych.  Kanały zwane są w skrócie GIRK, to właśnie przez nie  z neuronów wyciekają kationy potasu. Prowadzi to do  zwiększenia  różnicy potencjałów elektrycznych miedzy cytoplazmą a powierzchnią komórki. Zmniejsza to aktywność  samych neuronów. W ten sposób odpowiednia dawka alkoholu  powoduje osłabienie reakcji mózgu na bodźce zewnętrzne.
Wiele wskazuje na to,  że oprócz kanałów GIRK również kanały błonowe neuronów odpowiadają  za zaburzenia w pracy mózgu pod wpływem alkoholu. Okazało się, że myszy laboratoryjne, których  geny GIRK zostały celowo zmutowane przez uczonych, nieco inaczej reagowały na etanol. Alkohol nie uodparniał ich na ból, jednak spowalniał akcję serca, tak, jak u zwierząt z naturalnym genem GIRK.

Nie zawsze szkodzi

Z drugiej strony warto pamiętać, że alkohol spożywany w niewielkich ilościach wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Już dawno temu zauważono, że mieszkańcy południowych rejonów Francji  znacznie rzadziej niż europejczycy z głębi kontynentu zapadają na choroby serca i układu krążenia. Mimo, iż wielu Francuzów pali papierosy a ich dieta bogata jest w tłuszcze. Szukając przyczyn tego zjawiska naukowcy  odkryli, że wino zawiera spore ilości polifenoli, przede wszystkim flawonoidów i resweratolu. Są to związki o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym, zwane potocznie przeciwutleniaczami. Dostając się do krwioobiegu zapobiegają min. odkładaniu się złego cholesterolu LDL w arteriach naczyń krwionośnych. W ten sposób przeciwdziałają  powstawaniu miażdżycy.

Wolne rodniki 

Przeciwutleniacze wykazują zresztą bardzo szerokie spektrum działania. Zapobiegają powstawaniu wielu rodzajów nowotworów, stymulują układ odpornościowy a ostatnio znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce i zabiegach, takich jak mezoterapia Wrocław. Istota ich działania polega na zwalczaniu tzw. wolnych rodników. Lista chorób przez nie wywoływanych stale się wydłuża. Obecnie liczy około 75 rozmaitych schorzeń i chorób.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polacy odżywiają się kiepsko

Polacy odżywiają się kiepsko (...) Z punktu widzenia dietetyki typowy polski obiad, czyli przysłowiowy schabowy z kapustą ziemniakami, nie jest najlepiej skomponowanym pod względem wartości odżywczych posiłkiem. Również popijana przez cały dzień, słodzona białym cukrem herbata nie zawsze w dłuższej perspektywie wychodzi nam na zdrowie. Polacy przejawiają również zamiłowanie do słodkich, gazowanych napojów. Za to nie lubią warzyw- około 80 % z nas spożywa je zaledwie raz w tygodniu.(...)
Ciekawy przypadek Brendona Grimshawa Pozytywnym przykładem procesu odwrotnego jest historia Brendona Grimshawa, który w 1962 roku kupił niewielka wysepkę Moyenne , zlokalizowaną w archipelagu Seszeli. Jak twierdzi Anglik, wówczas owe 33 hektary skalistego gruntu porastały zaledwie 4 drzewa. Jednak w skutek ogromu pracy Brednona udało się posadzić 16 tysięcy endemicznych dla tego rejonu świata drzew i krzewów.

Implanty w 3 dni - implanty bikortykalne

Przełomem w implantologii stomatologicznej było zastosowanie tytanu jako materiału do wyrobu implantów. Tytan jest metalem wyjątkowo łatwo łączącym się z naturalnymi tkankami ludzkiego ciała, przez co prawdopodobieństwo odrzucenia wszczepu jest niezwykle niskie. Kolejny, nowy  rozdział implantologii dentystycznej otwierają implanty  bikortykalne, określane też jako implanty w 3 dni. Nazwa ta nie jest bezpodstawna - pacjenci mogą uzupełnić ubytek i cieszyć się w pełni funkcjonalnym implantem w bardzo krótkim czasie. Wystarczy 4-5 spotkań z wyspecjalizowanym chirurgiem szczękowo- twarzowym. Jakie inne właściwości posiadają implanty w 3 dni? O tym na stronie:  http://michaldrozdowski.pl/implanty-w-3-dni/