Przejdź do głównej zawartości

Nieznana historia rzymskiej medycyny

Medycyna rzymska wyrosła na gruncie  greckiej tradycji lecznictwa. Schyłek Imperium Romanum to nasilenie wielu niekorzystnych zjawisk, związanych z upadkiem kultury i obyczajów.  Rzymianie, podobnie jak wcześniej Grecy  przejmowali zwyczaje i wierzenia innych ludów.  W ten sposób upowszechniły się bachanalia- wielodniowe obrzędy ku czci boga wina Bachusa. Z czasem zatracił się ich pierwotny sens, zaś samo święto przerodziło się w rodzaj orgii, której towarzyszyło pijaństwo. Rozpowszechniła się prostytucja a co za tym idzie- wzrosła ilość niechcianych dzieci. Śmiertelność wśród maluchów do 4 roku życia była na tyle duża, że ich grobów w ogóle nie rejestrowano w oficjalnych spisach.
Lekarze-truciciele

Za czasów słynnego Galena  opanowano podstawy antykoncepcji, przeprowadzano też aborcje. Nie zawsze robiono to umiejętnie, w związku z czym rosła umieralność wśród kobiet. Z kolei rzymscy obywatele  płci męskiej byli ludźmi ambitnymi, pragnęli znaleźć się jak najwyżej w hierarchii społecznej, a to związane było z piastowaniem urzędów. Tych było mało zaś kandydatów do ich objęcia nie brakowało.  Pojawiło się więc zjawisko trucia konkurentów, które w III w. naszej ery przyjęło rozmiary na tyle zatrważające, że powstał zwyczaj kosztowania wina przez gospodarza w pierwszej kolejności, co stanowić miało dowód, ze jest ono niezatrute.  Z tego powodu wielu rzymskich lekarzy zajmowało się sporządzaniem receptur coraz to nowszych trucizn i antidotów na nie.  Jak nietrudno się domyślić, pociągnęło to za sobą upadek etyki lekarskiej.

Choroby weneryczne

Słynne termy – rzymskie łaźnie  z czasem zatraciły swój pierwotny charakter, związany z  utrzymywaniem higieny osobistej  i stały się miejscami schadzek kochanków wszystkich możliwych orientacji.  W ten sposób zaczęły rozpowszechniać się choroby weneryczne.

Ołowica

Z kolei zwyczaj używania ołowiu przy budowie instalacji doprowadzających wodę do Wiecznego Miasta spowodował pojawienie się ołowicy. Objawy tej choroby to osłabienie, bezsenność, zaburzenia wzroku a także uszkodzenia narządów wewnętrznych i układu nerwowego. Jedną z częściej występujących chorób jamy ustnej była progenia, co wiemy dzięki licznym zachowanym popiersiom i malowidłom. Jednak do wyglądu zębów przywiązywano dużą wagę a ich uroda świadczyła o wysokim statusie społecznym. Wiemy np. jakich mieszanek ziołowych używała słynna Messalina,  żona cesarza Klaudiusza.


Nieznana historia rzymskiej medycyny

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Witamina C na infekcje i przeziębienie

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowych zachorowań na przeziębienie i grypę. Nic na to nie poradzimy, że pogoda za oknem nie dopisuje, a termometr rzadko pokazuje temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza,  wieje zimny wiat i często pada deszcz. A pomyśleć, ze jeszcze kilka tygodni temu cieszyliśmy się słońcem, plażą  i latem. Dlatego też nasze organizmy nie zdążyły jeszcze przestawić się na inne warunki atmosferyczne, odczuwamy więc chłód. Wystarczy uprzytomnić sobie, że te same 10 stopni temperatury po długiej zimie, marcu czy kwietniu, odbieramy jako ciepło i szybko zrzucamy z siebie ciepłe kurtki. Podczas gdy październikowe 10 stopni wywołuje w nas uczucie chłodu. W takich okolicznościach  łatwo więc o przeziębienie. Co zrobić, gdy poczujemy jego pierwsze objawy? Czy  istnieją naturalne i bezpieczne sposoby na zwalczenie pierwszych symptomów choroby, takich jak drapanie w gardle czy kaszel? I czy skazani jesteśmy na drogie i mało skuteczne preparaty a...

Polacy odżywiają się kiepsko

Polacy odżywiają się kiepsko (...) Z punktu widzenia dietetyki typowy polski obiad, czyli przysłowiowy schabowy z kapustą ziemniakami, nie jest najlepiej skomponowanym pod względem wartości odżywczych posiłkiem. Również popijana przez cały dzień, słodzona białym cukrem herbata nie zawsze w dłuższej perspektywie wychodzi nam na zdrowie. Polacy przejawiają również zamiłowanie do słodkich, gazowanych napojów. Za to nie lubią warzyw- około 80 % z nas spożywa je zaledwie raz w tygodniu.(...)
Ciekawy przypadek Brendona Grimshawa Pozytywnym przykładem procesu odwrotnego jest historia Brendona Grimshawa, który w 1962 roku kupił niewielka wysepkę Moyenne , zlokalizowaną w archipelagu Seszeli. Jak twierdzi Anglik, wówczas owe 33 hektary skalistego gruntu porastały zaledwie 4 drzewa. Jednak w skutek ogromu pracy Brednona udało się posadzić 16 tysięcy endemicznych dla tego rejonu świata drzew i krzewów.