Przejdź do głównej zawartości

Historia biustonosza

Podobnie jak dzieje  olimpiad, wina  i filozofii,  również historia biustonosza ma swe początki w starożytnej Grecji.  W niektórych polis (państwach-miastach greckich) kobiety miały możliwość -na równi z mężczyznami- dbać o swoją kondycje fizyczną, realizując w ten sposób areté, ideał doskonałości cielesnej i umysłowej.  Jednak  piersi Greczynek boleśnie odczuwały skutki uprawiania sportu. Rozwiązaniem tego problemu okazało się owijanie okolic klatki piersiowej za pomocą materiału, w ten sposób tworząc coś na kształt ściśle przylegającej opaski, zwanej mastodeton. Było to rozwiązanie dalekie od ideału, ponieważ czasowo deformowało piersi, na skutek ich spłaszczenia.

Średniowiecze

Jeśli chodzi o tkaninę, z której wykonywano pierwsze biustonosze, to bardzo często był to len. Całkiem niedawno, bo w 2008 roku w Astriackim Tyrolu, na zamku Lengberg znaleziono kilka  staników, z których przynajmniej dwa miały wygląd łudząco podobny do  swoich współczesnych odpowiedników. Pochodziły one z XV wieku, a więc okresu późnego Średniowiecza, w którym niepodzielnie królowały wszelkiego rodzaju gorsety.

Renesans i Barok

Zapotrzebowanie na gorsety powstało narodziło się wraz z modą na szczupła talię, która przetrwała kolejno epoki Renesansu i Baroku, by dotrwać do XIX wieku.    U jego schyłku Hermine Cadolle,  z urodzenia Francuzka, zaprezentowała  dwuczęściowy zestaw bielizny damskiej. Jego dolna część pozostawała gorsetem, jednak górna podtrzymywała piersi za pomocą ramiączek.  Madame Cadolle nazwała swój wynalazek „le bien-être”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy  „dobrze jest”.
Już w 1905 roku Hermine Cadolle  postanowiła sprzedawać górną część „le bien-être” oddzielnie. W ten sposób wszedł do mody „podtrzymywacz piersi” (soutien-gorge).
Dla ścisłości trzeba dodać, że to w Nowym Jorku uzyskano pierwszy patent na biustonosz. Dokonał tego Henry Lesher w 1859 roku, jednak jego wynalazek nie doczekał się wówczas powszechnego zastosowania.

Aviator i biustonosze Jane Russell

Rewolucyjny pod względem konstrukcji  stanik zaprezentował Howard Hughes – słynny wynalazca , milioner a przede wszystkim pasjonat lotnictwa. Jego postać znana jest szerokiej publiczności z filmu „Aviator”, w którym rolę główną zagrał Leonardo Di Caprio.
Hughes, specjalnie dla potrzeb ówczesnej gwiazdy Hollywood Jane Russell   i filmu „The Outlaw”, skonstruował biustonosz z oddzielnymi miseczkami o wyprofilowanym kształcie. Ich zadaniem było podniesienie i wyeksponowanie biustu. Ten właśnie  stanik stanowi wzór  dla większości współczesnych modeli.  W podobny  sposób konstruowane są biustonosze dla nastolatek,  elegantek w wieczorowych sukniach  i gospodyń domowych.  O ich sukcesie decyduje wygoda, funkcjonalność i elegancja, z jaką podkreślają kobiece walory.  I choć od tego czasu  technologia poszła niebywale naprzód, to nic nie wskazuje, by stanik a la Jane Russel miał wyjść z mody.
 Historia biustonosza

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Polacy odżywiają się kiepsko

Polacy odżywiają się kiepsko (...) Z punktu widzenia dietetyki typowy polski obiad, czyli przysłowiowy schabowy z kapustą ziemniakami, nie jest najlepiej skomponowanym pod względem wartości odżywczych posiłkiem. Również popijana przez cały dzień, słodzona białym cukrem herbata nie zawsze w dłuższej perspektywie wychodzi nam na zdrowie. Polacy przejawiają również zamiłowanie do słodkich, gazowanych napojów. Za to nie lubią warzyw- około 80 % z nas spożywa je zaledwie raz w tygodniu.(...)

Implanty w 3 dni - implanty bikortykalne

Przełomem w implantologii stomatologicznej było zastosowanie tytanu jako materiału do wyrobu implantów. Tytan jest metalem wyjątkowo łatwo łączącym się z naturalnymi tkankami ludzkiego ciała, przez co prawdopodobieństwo odrzucenia wszczepu jest niezwykle niskie. Kolejny, nowy  rozdział implantologii dentystycznej otwierają implanty  bikortykalne, określane też jako implanty w 3 dni. Nazwa ta nie jest bezpodstawna - pacjenci mogą uzupełnić ubytek i cieszyć się w pełni funkcjonalnym implantem w bardzo krótkim czasie. Wystarczy 4-5 spotkań z wyspecjalizowanym chirurgiem szczękowo- twarzowym. Jakie inne właściwości posiadają implanty w 3 dni? O tym na stronie:  http://michaldrozdowski.pl/implanty-w-3-dni/

Co nas tuczy?

Co nas tuczy? (...) Drugim w kolejności czynnikiem, wymienianym przez respondentki, są nieregularne posiłki. W ich konsekwencji kobiety często wiele godzin się głodzą, by potem zjeść zbyt obfity obiad. Długie przerwy pomiędzy jednym a drugim posiłkiem, rezygnowanie ze śniadania skutkują nie tylko powstawaniem nadwagi, lecz także ospałości i przemęczenia. Problem pogłębiają jedzone późno i bardzo obfite kolacje, podjadanie między posiłkami chipsów, orzeszków, wypady w przerwie obiadowej na fast-foody, itp (...)