Przejdź do głównej zawartości

Historia biustonosza

Podobnie jak dzieje  olimpiad, wina  i filozofii,  również historia biustonosza ma swe początki w starożytnej Grecji.  W niektórych polis (państwach-miastach greckich) kobiety miały możliwość -na równi z mężczyznami- dbać o swoją kondycje fizyczną, realizując w ten sposób areté, ideał doskonałości cielesnej i umysłowej.  Jednak  piersi Greczynek boleśnie odczuwały skutki uprawiania sportu. Rozwiązaniem tego problemu okazało się owijanie okolic klatki piersiowej za pomocą materiału, w ten sposób tworząc coś na kształt ściśle przylegającej opaski, zwanej mastodeton. Było to rozwiązanie dalekie od ideału, ponieważ czasowo deformowało piersi, na skutek ich spłaszczenia.

Średniowiecze

Jeśli chodzi o tkaninę, z której wykonywano pierwsze biustonosze, to bardzo często był to len. Całkiem niedawno, bo w 2008 roku w Astriackim Tyrolu, na zamku Lengberg znaleziono kilka  staników, z których przynajmniej dwa miały wygląd łudząco podobny do  swoich współczesnych odpowiedników. Pochodziły one z XV wieku, a więc okresu późnego Średniowiecza, w którym niepodzielnie królowały wszelkiego rodzaju gorsety.

Renesans i Barok

Zapotrzebowanie na gorsety powstało narodziło się wraz z modą na szczupła talię, która przetrwała kolejno epoki Renesansu i Baroku, by dotrwać do XIX wieku.    U jego schyłku Hermine Cadolle,  z urodzenia Francuzka, zaprezentowała  dwuczęściowy zestaw bielizny damskiej. Jego dolna część pozostawała gorsetem, jednak górna podtrzymywała piersi za pomocą ramiączek.  Madame Cadolle nazwała swój wynalazek „le bien-être”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy  „dobrze jest”.
Już w 1905 roku Hermine Cadolle  postanowiła sprzedawać górną część „le bien-être” oddzielnie. W ten sposób wszedł do mody „podtrzymywacz piersi” (soutien-gorge).
Dla ścisłości trzeba dodać, że to w Nowym Jorku uzyskano pierwszy patent na biustonosz. Dokonał tego Henry Lesher w 1859 roku, jednak jego wynalazek nie doczekał się wówczas powszechnego zastosowania.

Aviator i biustonosze Jane Russell

Rewolucyjny pod względem konstrukcji  stanik zaprezentował Howard Hughes – słynny wynalazca , milioner a przede wszystkim pasjonat lotnictwa. Jego postać znana jest szerokiej publiczności z filmu „Aviator”, w którym rolę główną zagrał Leonardo Di Caprio.
Hughes, specjalnie dla potrzeb ówczesnej gwiazdy Hollywood Jane Russell   i filmu „The Outlaw”, skonstruował biustonosz z oddzielnymi miseczkami o wyprofilowanym kształcie. Ich zadaniem było podniesienie i wyeksponowanie biustu. Ten właśnie  stanik stanowi wzór  dla większości współczesnych modeli.  W podobny  sposób konstruowane są biustonosze dla nastolatek,  elegantek w wieczorowych sukniach  i gospodyń domowych.  O ich sukcesie decyduje wygoda, funkcjonalność i elegancja, z jaką podkreślają kobiece walory.  I choć od tego czasu  technologia poszła niebywale naprzód, to nic nie wskazuje, by stanik a la Jane Russel miał wyjść z mody.
 Historia biustonosza

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Witamina C na infekcje i przeziębienie

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowych zachorowań na przeziębienie i grypę. Nic na to nie poradzimy, że pogoda za oknem nie dopisuje, a termometr rzadko pokazuje temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza,  wieje zimny wiat i często pada deszcz. A pomyśleć, ze jeszcze kilka tygodni temu cieszyliśmy się słońcem, plażą  i latem. Dlatego też nasze organizmy nie zdążyły jeszcze przestawić się na inne warunki atmosferyczne, odczuwamy więc chłód. Wystarczy uprzytomnić sobie, że te same 10 stopni temperatury po długiej zimie, marcu czy kwietniu, odbieramy jako ciepło i szybko zrzucamy z siebie ciepłe kurtki. Podczas gdy październikowe 10 stopni wywołuje w nas uczucie chłodu. W takich okolicznościach  łatwo więc o przeziębienie. Co zrobić, gdy poczujemy jego pierwsze objawy? Czy  istnieją naturalne i bezpieczne sposoby na zwalczenie pierwszych symptomów choroby, takich jak drapanie w gardle czy kaszel? I czy skazani jesteśmy na drogie i mało skuteczne preparaty a...

Polacy odżywiają się kiepsko

Polacy odżywiają się kiepsko (...) Z punktu widzenia dietetyki typowy polski obiad, czyli przysłowiowy schabowy z kapustą ziemniakami, nie jest najlepiej skomponowanym pod względem wartości odżywczych posiłkiem. Również popijana przez cały dzień, słodzona białym cukrem herbata nie zawsze w dłuższej perspektywie wychodzi nam na zdrowie. Polacy przejawiają również zamiłowanie do słodkich, gazowanych napojów. Za to nie lubią warzyw- około 80 % z nas spożywa je zaledwie raz w tygodniu.(...)
Ciekawy przypadek Brendona Grimshawa Pozytywnym przykładem procesu odwrotnego jest historia Brendona Grimshawa, który w 1962 roku kupił niewielka wysepkę Moyenne , zlokalizowaną w archipelagu Seszeli. Jak twierdzi Anglik, wówczas owe 33 hektary skalistego gruntu porastały zaledwie 4 drzewa. Jednak w skutek ogromu pracy Brednona udało się posadzić 16 tysięcy endemicznych dla tego rejonu świata drzew i krzewów.