Przejdź do głównej zawartości

Słów kilka o historii ubioru

Słów kilka o historii ubioru
W zamierzchłych czasach tkaniny wyrabiano głównie z wełny i lnu. Materiały te miały wiele zalet – były ciepłe, odporne na ogień i wilgoć, zapobiegały również rozwojowi bakterii. W upalnych rejonach planety chroniły skórę przed słońcem, zaś w strefie klimatu umiarkowanego- przed chłodem, deszczem i śniegiem. W latach 90 ubiegłego wieku, na alpejskim lodowcu znaleziono ciało człowieka sprzed 5300 lat, odzianego w skórzaną bieliznę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Witamina C na infekcje i przeziębienie

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowych zachorowań na przeziębienie i grypę. Nic na to nie poradzimy, że pogoda za oknem nie dopisuje, a termometr rzadko pokazuje temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza,  wieje zimny wiat i często pada deszcz. A pomyśleć, ze jeszcze kilka tygodni temu cieszyliśmy się słońcem, plażą  i latem. Dlatego też nasze organizmy nie zdążyły jeszcze przestawić się na inne warunki atmosferyczne, odczuwamy więc chłód. Wystarczy uprzytomnić sobie, że te same 10 stopni temperatury po długiej zimie, marcu czy kwietniu, odbieramy jako ciepło i szybko zrzucamy z siebie ciepłe kurtki. Podczas gdy październikowe 10 stopni wywołuje w nas uczucie chłodu. W takich okolicznościach  łatwo więc o przeziębienie. Co zrobić, gdy poczujemy jego pierwsze objawy? Czy  istnieją naturalne i bezpieczne sposoby na zwalczenie pierwszych symptomów choroby, takich jak drapanie w gardle czy kaszel? I czy skazani jesteśmy na drogie i mało skuteczne preparaty a...

Polacy odżywiają się kiepsko

Polacy odżywiają się kiepsko (...) Z punktu widzenia dietetyki typowy polski obiad, czyli przysłowiowy schabowy z kapustą ziemniakami, nie jest najlepiej skomponowanym pod względem wartości odżywczych posiłkiem. Również popijana przez cały dzień, słodzona białym cukrem herbata nie zawsze w dłuższej perspektywie wychodzi nam na zdrowie. Polacy przejawiają również zamiłowanie do słodkich, gazowanych napojów. Za to nie lubią warzyw- około 80 % z nas spożywa je zaledwie raz w tygodniu.(...)
Ciekawy przypadek Brendona Grimshawa Pozytywnym przykładem procesu odwrotnego jest historia Brendona Grimshawa, który w 1962 roku kupił niewielka wysepkę Moyenne , zlokalizowaną w archipelagu Seszeli. Jak twierdzi Anglik, wówczas owe 33 hektary skalistego gruntu porastały zaledwie 4 drzewa. Jednak w skutek ogromu pracy Brednona udało się posadzić 16 tysięcy endemicznych dla tego rejonu świata drzew i krzewów.